Hakkımda - Webmaster & Back-End Developer
Hadi bağlantı kuralım Bana aşağıdaki formu kullanarak bir e-posta gönder
Mesajınız Bana Ulaşmıştır.

Hakkımda

Abdullah Bozdağ Hakkında

Merhaba, ben Abdullah Bozdağ, 5 yıldır kodlamanın içinde bulunmaktayım. PHP, CSS, JS gibi orta düzeyden biraz daha fazla bilgiye sahibim. Kendimi sürekli, kodlamada geliştirmeye çalışıyorum.

Bu sektöre girmeden önce, bu tarz şeylere hobim olduğu için başladım ve bir akrabamda bu işi yaptığı için, ondan biraz taktikler alarak, ASP ile sektöre giriş yaptım. İlk sitem, Türk bayrağı sallanan, basit html ile bir web sitesiydi.

Kendim html'leri kopyalarak ebrudersi.com adı altında birşeyler deniyordum. Tamamen ASP'ye geçtikten sonra, dinamik siteler yapmaya başladım. HTML kopyalamaktan kurtuldum. Tema kopyalamalara başladım.

İnternette sürekli surf yaparak, farklı ilhamlar ve tasarım anlamında bir çok bilgiye sahip oldum. Bootstrap, bunlara örnek gösterilebilir... o gunden sonra da table yazmaktan kurtulmuş oldum. Yıllar geçtikten sonra sanalyer.com olarak arkadaşlar ile birlikte bir site açtık. Bir akrabanın desteği ile, ilk başta hostingimizi karşıladık. Sitemize WordPress kurduk ve sitemizin hitini arttırdıktan sonra, sanalyer'i açmış olduğum arkadaşlar ile sorunlarımız oldu. Geriye 2 kişi kalarak, yolumuza devam ettik. Murat ve ben, sürekli içerikler ekleyip, kendi çapımızda reklamlara başladık.

Site bir anda hile sitesi olmuştu. Adsense vb. reklamları bilmiyorduk. Warez gibi işleri, burada öğrendik. İndirme sitelerinde adsenseleri, nerelere verildiğini ve nerelere verilmediğini, hangi sitelerin daha iyi olduğunu, SEO vb. kavramları bu zamanda öğrenmiştik. O sıralarda aklımızda geçen sosyal medya sitesi açmaktı. PhpDolphin ile sanalyer'e sosyal medya sitesi açtık.

PhpDolphin ile İlgili forumlarda dolaşırken, Selim adında biriyle tanıştım ve o zamandan beri en yakın arkadaşlarımdan birisi olmuştur. Sene 2014-2015 dönemlerinde, bu tarz ergen işler yaparak samimileştik. WordPress'te temalar yapıp, ücretsiz şekilde piyasaya yaydık. Webmaster forumlarını keşfettim ve oralarda kendimi geliştirdim. Bir süre sonra, akrabamın hostingi sitemizi kaldırmamaya başladı. Burada da vps-vds gibi kavramları öğrendim.

Bir sponsor sayesinde, vps'mizi karşılandı ve bir zaman sonra sponsorumuz firmayı kapatıp kaçtı!

Tabii ki sanalyer'inde eski yedekleri mevcut olduğu için, tüm veriler gitmişti. Benim aklımda, sanalyer'i geliştirmek için bir kaç fikir vardı fakat WordPress ile bunu yapamıyordum. Bu da bize bahane olarak kendi scriptimize geçmemizi sağladı. Tam o sırada, liseye giderken Halil Gültekin hocam sayesinde, PHP'ye geçiş yaptım. ASP'ye göre oldukça basit kaynak çok ve birçok şeyi yapabildiğimi gördüm.

O günden sonra ASP'yi bırakmıştım ve sanalyer'i PHP'ye geçirmeye koyuldum. PHP'de kendimi baya geliştirdim ve sanalyer ile bugünlere kadar geldim. Yapmak istediğim özellik şuydu ; Sitemizde forum olacaktı ve orada ki üyeler ile sanalyer.com ana sitesinde ki üyeler, aynı olacaktı. Tek üyelik ile birçok işlem yaptırabilecektim ve başardım.

Bu arada, bir çok firma ile anlaşmama rağmen, sanalyer'e göre VPS bulamamıştım. O sırada Yakup adında biri ile tanıştım, şuan en iyi arkadaşlarım arasındadır. Yakup, sunucu işleri ile çok haşır neşir olmuştu. Yabancı firmalar ile çalışıyordu. Yakup'un desteği ile onun sunucusuna geçtim. Şuan da hala Yakup'un sunucusundayım. Yıllık belirli bir ücret ile beraber çalışıyoruz...

Yakup'un sitesi : portalciyiz.biz

Normalde hazır birşey kullanmayı sevmeyen birisiyim. Her şeyin kontrolumun altında olmasını isterim. O yuzden sürekli sitelerimi kendim kodlarım. WordPress gibi CMS sistemlerine karşı birisi değilim. Sadece direkt hazıra konup, kodlama hakkında hiç bilgisi olmayıp, sürekli birilerinden ''şu nasıl olur, şunu nasıl yapabilirim?'' sorularına karşıyım! Sonuçta herkes buralardan geçti. Kimseden yardım almadan...

Arama motorları sayesinde, bilgileri bir araya getiren sıradan biriyim.

Yıllar sonra Selim, Murat ve ben, RadKod'u açmaya karar verdik. Freelance olarak, profesyonelce hizmet veriyoruz.